« Listopad 2024 »

Pogledali smo dramu Glorija Ranka Marinkovića
Autor: Melita Rabak, 10. 10. 2024.

Učenici III.k i II.o s profesoricom Melitom Rabak  posjetili su u petak  4.listopada 2024. Hrvatsko narodno kazalište Ivana plemenitoga Zajca i u sklopu projekta (Za)voli kazalište pogledali  dramsku predstavu Glorija .U boljem razumijevanju drame  pomogao  nam je i tekst s mrežne stranice kazališta :„Hrvatska drama će u ovoj sezoni ugostiti i ikonu hrvatskoga glumišta, redateljicu i glumicu Senku Bulić koja će na scenu „Zajca“ donijeti još jednu Gloriju, onu jednog od najznačajnijih hrvatskih književnika Ranka Marinkovića.

“Glorija” je jedna od najizvođenijih hrvatskih drama i još jedan lektirni naslov u našoj sezoni. Ovaj suvremeni mirakul kroz motive vjere u čudo i pitanja istine i laži, u korelaciju stavlja kazalište, crkvu i cirkus na jedinstveni način. Pričom o nemogućoj ljubavi svećenika i mlade žene problematizira se motiv sukoba pojedinca, posebno žene, s dogmatizmom i krutim društvenim normama.

Senka Bulić poznata je po svojem suvremenom i hrabrom redateljskom pristupu u kojem se najčešće fokusira na snažne ženske likove razarajuće energije te dramatične i destruktivne sudbine i odnose s muškarcima koji figuriraju u njihovim pokušajima za životom.“

Nadamo se da ćemo uskoro ponovno imati priliku uživati u vrhunskim kazališnim izvedbama.