« Listopad 2024 »

Europski dan jezika
Autor: Karmen Ujčić, 9. 10. 2024.

Dvjestotinjak godina star citat „Wer fremde Sprachen nicht kennt, weiß nichts von seiner eigenen“ jedan je od najpoznatijih citata. Riječi Johanna Wolfganga von Goethea u prijevodu glase „Tko ne poznaje strane jezike, taj ne poznaje ni vlastiti jezik“. Na nastavi Hrvatskog i Njemačkog jezika aktivnostima je bio obilježen Europski dan jezika. Objedinjenim podatcima uređen je školski pano.

Učenici i učenice završnog razreda u zanimanju Prodavač proveli su na nastavi Hrvatskoga jezika kraće istraživanje. Učenice i učenici su istražili imena osam namirnica u gotovo svim indoeuropskim jezicima, razvrstanima u jezičnim granama i u jezicima ugrofinske skupine. Učenici su na temelju sličnosti riječi uočili srodnost među pojedinim jezičnim granama i uočili pripadnost finskoga, estonskoga i mađarskoga jezika drugim jezičnim porodicama.

Učenice Njemačkoga jezika su na njemačkom jeziku istražile podatke o europskim državama te su za svaku europsku državu istražile ime države, geografski položaj, članstvo u Europskoj uniji, godinu pristupanja Uniji, glavni grad, etnike, prisutnost nacionalnih manjina, službeni jezik, dijalekte i novčane valute.

Svaka je učenica istražila podatke za više država, uredila uručke i usmeno predstavila rezultate svog istraživanja. Učenica Njemačkoga jezika završnoga razreda istražila je na hrvatskome jeziku povijest osnivanja Europske unije i Vijeća Europe i o tome pripremila materijale za školski pano. Učenica je sažetak informacija prevela na njemački jezik uz pomoć rječnika.

Aktivnosti je pripremila i vodila predmetna nastavnica Hrvatskoga i Njemačkoga jezika, Karmen Ujčić.